آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 1771
 بازدید امروز : 98
 کل بازدید : 295365
 بازدیدکنندگان آنلاين : 2
 زمان بازدید : 0/2344
معرفی شهرستان

 

معرفی شهرستان :

شهرستان ایوان  دارای 2 بخش (زرنه و مرکزی) و 2 کانون شهری(ایوان و زرنه ) و 4 دهستان (سراب , نبوت , کلان و ترن)    می باشد که 35 روستا دارای دهیاری هستند. جمعیت شهرستان 49491 نفر می باشد.

شاخص های علمی:

در سال 1393 تعداد کل دانش آموزان در شهرستان 7910 نفر بوده و از تعداد کل دانش آموزان 52% در دوره ابتدایی , 5/14% در دور متوسطه اول راهنمایی و 5/24% در دوره متوسطه دوم (دبیرستان) و 9% در سایر مدارس (غیر انتفاعی و ...) مشغول به تحصیل می باشند . و این شهرستان دارای 3 واحد دانشگاهی پیام نور, آزاد و علمی کاربردی , و با بیش از 32 رشته تحصیلی و حدود 3528 دانشجو می باشند.و این شهرستان با توجه به دارا بودن جوانان با استعداد و با توان علمی بالا را در زمره شهرستانهای مطرح علمی در سطح کشور دانست و آمار فارغ التحصیلان دانشگاهی در سطح دکترا و کارشناسی ارشد و آمار قبولی دانش آموزان در آزمونهای متعدد علمی مؤید این ادعاست. و میزان با سوادی بیش از 93% برآورد گردید.

شاخص های فرهنگی:

مردم شهرستان ایوان اهل فضل و فرهنگ و هنر بوده و از نظر فرهنگی با توجه به قرابت فامیلی و تردد که با مردم کرمانشاه داشته اند این امر سبب تاثیرگذاری بر روی فرهنگ این مردم گردیده و این وضعیت به حالت سنتی و قبیله ای و عشایری باگذشت زمان تاثیر خود را آشکار نموده است . و آداب و رسوم منطقه با مردم کرمانشاه بیشتر همخوانی دارد . اهالی مهمان نواز وفرهنگی ایوان همگی شیعه و از این بزرگ کلهر می باشند و ایوان بعنوان خواستگاه کلهر زبانزد خاص و عام است.

در شهرستان ایوان 6 کتابخانه عمومی , دارالقران , 3 کانون فرهنگی تربیتی و انجمن های  هنری متعدد وجود دارد . یک حوزه علمیه و بیش از 40 مسجد و 2 بقاع متبرکه نیز وجود دارد . مردم شهرستان مردمی پایبند به فرهنگ غنی اسلام بوده و در کلیه مراسمات مذهبی و ملی حضوری فعال و پرشور دارند.

شاخص های اقتصادی :

اقتصاد شهرستان ایوان بر پایه کشاورزی و دامداری استوار است . و این اقتصاد از نوع سنتی بوده و در سالهای اخیر موضوع صنعتی شدن شهرستان در دستور کار قرار گرفته و باتوجه به معدان و منابع زیرزمینی غنی شهرستان امید است وضعیت اقتصادی شهرستان بهبود یابد.

همانطوریکه اشاره گردید باعنایت به توسعه دامداری در شهرستان سالانه بیش از 2300 تن گوشت قرمز و بیش از 16000 تن شیر در شهرستان تولید می شود و علاوه بر آن روغن حیوانی , پشم , عسل , کشک و ... از مهمترین تولیدات شهرستان میباشد . و در حوزه کشاورزی علیرغم خشکسالیهای اخیر الحمدا... هم در بخش زراعت و هم در باغداری شهرستان ایوان در حد مطلوب بوده است. و یکی دیگر از شاخصهای که روبرو شده بود و مورد توجه قرار گرفته فرش بافی در شهرستان است که در سالهای اخیر رونق داشته است . و برداشت از معادن بیتومین نیز در حد مناسب  و مطلوبی میباشد.